Meet The Staff

Employee of the Month

The Academy has introduced an ‘Employee of the Month’ Scheme to recognise those members of staff who in the previous month, have demonstrated an outstanding level of commitment to our students.

Employees of the Month - March 2017

Sarah Hale, Maria Bulto, Kuljit Najran & Davinder Badhan.

Teaching Staff

You can contact PTs/Teaching staff by email by clicking on their name under their image.

Business Studies and ICT

Business and Information Communications Technology Department

Christopher Mills
Christopher Mills
Deputy Head
Business Studies & Information Communications Technology

Sukjinder Atkar
Sukjinder Gill
Head of Year 12
Curriculum Leader for Information Communications Technology

Jane Millington
Jane Millington
Head of Year 13
Curriculum Leader for Business Studies

Karen Bladen
Karen Bladen
Senior Leader

Daniel Durnall
Daniel Durnall
Teacher

Rahila Kauser
Rahila Kauser
Teacher

Kulwinder Mann
Kulwinder Mann
Teacher

Daniel Matthews
Daniel Matthews
Teacher

Shailja Pun
Shailja Pun
Teacher

Scott Rayson
Scott Rayson
Teacher

Hajra Sharif
Hajra Sharif
Teacher

Laura Walsh
Laura Walsh
Teacher

Laura Walsh
Laura Watson
Teacher

Lauren Williams
Lauren Williams
Teacher

Design Technology & Art

Design Technology & Art Department

Avtar Gill
Kevin Hull
Deputy Head
Design Technology, Art and Hospitality & Catering

Candice Bolton
Candice Bolton
Curriculum Leader for
Art & Design

Kerri Bailey
Kerri Bailey
Curriculum Leader for
Art & Design

Pamela James
Pamela James
Curriculum Leader for
Design Technology

Jade Deakin
Jade Deakin
Teacher

Hayley Dutfield
Hayley Dutfield
Teacher

Gemma Guest
Gemma Guest
Teacher

Paul Price
Paul Price
Teacher

Ella Taylor
Ella Taylor
Teacher


Louise Bloomer
Art/Display Technician

Teresa Centazzo
Teresa Centazzo
DT/Workshop Technician

English

English Department

Mark Pugh
Mark Pugh
Deputy Head - English

Sulinder Gill
Sulinder Gill
Teacher

Laura Hewitt
Laura Hewitt
Teacher

Emma Hillier
Emma Hillier
Teacher

Sammy-Jo Lowe
Sammy-Jo Lowe
Teacher

Liam MacKenzie
Liam MacKenzie
Teacher

Fay Martin
Fay Martin
Teacher

Mark Sturley
Mark Sturley
Teacher

Victoria Walsh
Victoria Walsh
Teacher/SENCo

Sally Wright
Sally Wright
Teacher

Humanities

Humanities Department

Paul Moore
Paul Moore
Deputy Head - Humanities

Sabina Gatrad
Sabina Gatrad
Curriculum Leader for Humanities

Rachel Hood
Rachel Hood
Curriculum Leader for History

Sarah Scott
Sarah Scott
Curriculum Leader for Geography

Mathematics

Mathematics Department

Avtar Gill
Amandip Lally
Deputy Head - Mathematics

Warren Brindley
Warren Brindley
Curriculum Leader for Mathematics

Davinder Badhan
Davinder Badhan
Teacher

Lydia Gayton
Lydia Gayton
Teacher

Avtar Gill
Avtar Gill
Deputy Head

James Hughes
James Hughes
Teacher

Joanne Insley
Joanne Insley
Teacher

Gurpreet Kaur
Gurpreet Kaur
Teacher

Sandeep Manon
Sandeep Manon
Teacher

Ashok Paul
Ashok Paul
Teacher

Asad Rasool
Asad Rasool
Teacher

Modern Foreign Languages

Languages Department

Michelle Povey
Michelle Povey
Senior Deputy Head - Modern Foreign Languages/Physical Education
Designated Safeguarding Lead

Maria Bulto
Maria Bulto
Curriculum Leader for Modern Foreign Languages

Dennis Campbell
Denis Campbell
Teacher

Sophie Davies
Sophie Davies
Teacher

Performing Arts

Performing Arts Department

Michelle Povey
Karen Bladen
Senior Leader
Head of Performing Arts

Anna Dickenson
Anna Dickenson
Director of Performing Arts

Laura Hubble
James Dodds
Teacher

Laura Hubble
Laura Hubble
Teacher

Physical Education

Physical Education Department

Michelle Povey
Michelle Povey
Senior Deputy Head
Physical Education & Modern Foreign Languages
Designated Safeguarding Lead

Leanne Humphries
Leanne Humphries
Curriculum Leader for Physical Education

Chris Ferguson
Chris Ferguson
Teacher

Scott Follis
Scott Follis
Teacher

Laura Millard
Laura Millard
Teacher

Luke Mosedale
Luke Mosedale
Teacher

Rebecca Oakley
Rebecca Oakley
Teacher

Faye Pedley
Faye Pedley
Teacher

Robert Smith
Robert Smith
Teacher

Thomas Taaffe
Thomas Taaffe
Teacher

Sam Woodhall
Sam Woodhall
Teacher

Science

Science Department

Gemma Smith
Gemma Smith
Deputy Head - Science

David Chesterman
David Chesterman
Curriculum Leader for Science

Anita Abrams
Anita Abrams
Teacher

Jenna Chapman
Jenna Chapman
Teacher

Sue Colley
Sue Colley
Teacher

Emma Dutfield
Emma Dutfield
Teacher

Nimrit Gabrie
Nimrit Gabrie
Teacher

Jason Green
Jason Green
Teacher

Nicola Lowe
Nicola Lowe
Teacher

Karen Meadows
Karen Meadows
Teacher

Kuljit Najran
Kuljit Najran
Teacher

Elizabeth Smith
Elizabeth Smith
Teacher

Alicia Walker
Alicia Walker
Teacher

Fay Williams
Fay Williams
Teacher

Lucia Hudak Kuklova
Lucia Hudak Kuklova
Lab Technician

Charlotte Skeen
Charlotte Skeen
Lab Technician

 

Support Staff

Admin

Administration Department

Clair Drummond
Clair Drummond
Head's PA

 

Wendy Baker
Wendy Baker
Student Welfare and Support Officer

Karen Bayley
Karen Bayley
Finance

Tracey Blunt
Amy Bryan
Inclusion Admin

Harriet Green
Harriet Green
Admissions Officer

Sarah Hale
Sarah Hale
Hospitality Assistant

Kalbinder Lally
Timothy Katheru
Data Analyst & Office Admin

Kalbinder Lally
Kalbinder Lally
Attendance & Data Officer

Kalbinder Lally
Carli McConnell
Receptionist & Administration

Heather Saunders
Heather Saunders
Facility Administrator

Margaret Porter
Katie Whitehead
Receptionist and Administration

 

The Learning Centre

Karen Soulsby
Karen Soulsby
Industrial Consultant / Independent Learning Assistant

Sandra Powell
Sandra Powell
Assistant Pastoral Manager & Independent Learning Assistant

 
Inclusion

Inclusion Department

Michelle Povey
Helen Jones
Senior Leader - Inclusion
Deputy Safeguarding Lead

Julie Burns
Julie Burns
Teaching Assistant

Lindsey Corbett
Lindsey Corbett
Teaching Assistant

Melanie Farrell
Melonie Farrell
Deputy Inclusion Manager

Laura Ferguson
Laura Ferguson
Teaching Assistant

Sue Fletcher
Sue Fletcher
Teaching Assistant

Maria Gaffney
Maria Gaffney
Teaching Assistant

Jason Harris
Jason Harris
Teaching Assistant

Scott Hewitt
Scott Hewitt
Teaching Assistant

Aaron Jarvis
Aaron Jarvis
Aspire Coach

Jasvinder Kang
Jasvinder Kang
Teaching Assistant

Nicola Lambert
Nicola Lambert
Teaching Assistant

Antonio Messenger
Antonio Messenger
Teaching Assistant

Jayne Hand
Jayne Norton
Teaching Assistant

Linda Satchwell
Linda Satchwell
Teaching Assistant

Deepti Sehdeva
Deepti Sehdeva
Teaching Assistant / Learning Mentor

Bernadette Smith
Bernadette Smith
Nurse

Fiona Tait
Fiona Tait
Counsellor

Jean Tulloch
Jean Tulloch
Learning Mentor

Rajvinder Ubhi
Rajvinder Ubhi
Teaching Assistant

Hayley Walker
Hayley Walker
Teaching Assistant

Emma Williams
Emma Williams
Teaching Assistant

IT Services

IT Services Department

Daljeet Kangh
Daljeet Kangh
IT Director

Matthew Latham
Matthew Latham
IT Technican

Mary McCarthy
Mary McCarthy
Video Editor

Thom Moore
Thom Moore
Video Editor

TMusgrave
Timothy Musgrave
IT Technican

Kitchen

Kitchen Department

Mrs Williams
Patricia Williams
Head of Kitchen

Mrs Jenkins
Nicola Jenkins
Assistant Head of Kitchen

Miss Ansell
Tina Ansell
Kitchen Staff

Mrs Bainbridge
Rita Bainbridge
Kitchen Staff

Mrs Brandwood
Judith Brandwood
Kitchen Staff

Mrs Browne
Jackie Browne
Kitchen Staff

Miss Burns
Annette Burns
Kitchen Staff

Mrs Johnson
Jane Johnson
Kitchen Staff

Thelma Lindsay
Thelma Lindsay

Kitchen Staff

Sharon Millard
Sharon Millard
Assistant Cook

Lynne Poole
Lynne Poole
Assistant Cook

Debbie Rudge
Lisa Reacord
Kitchen Staff

Debbie Rudge
Debbie Rudge
Kitchen Staff

Kenneth Timmins
Kenneth Timmins
Kitchen Assistant

 
Library & Careers

Library & Careers Department

Sandra Caddick
Rebecca Orton
Director of Careers and Guidance

Victoria Beddard
Victoria Beddard
Librarian

Tracy Bosi
Tracy Bosi
Industrial Consultant

Karen Soulsby
Karen Soulsby
Industrial Consultant / Independent Learning Assistant

Sue Timms
Sue Timms
Employer Engagement Officer

Stephanie Wootton
Stephanie Wootton
Independent Careers Support

Operations

Operations Department

Andrew Currier
Andrew Currier
Operations Manager

David Mogg
David Mogg
Groundsman

Marie Taylor
Jayne Portman
Housekeeping Assistant

Neil Portman
Neil Portman
Site Maintenance

Marie Taylor
Marie Taylor
Transport and Administration

Pastoral

Pastoral & Behaviour Team

Avtar Gill
Avtar Gill
Deputy Head - Behaviour

Pastoral

Edmund Hall
Edmund Hall
Pastoral Manager

Poonam Dosanjh
Poonam Dosanjh
Assistant Pastoral Manager

Edmund Hall
Iain Drummond
Assistant Pastoral Manager

Sandra Powell
Sandra Powell
Assistant Pastoral Manager & Independent Learning Assistant

Luke Robinson
Luke Robinson
Assistant Pastoral Manager

Behaviour

Jennifer Caddick
Jennifer Caddick
Preventative Behaviour Intervention / Teacher

Neil Phillips
Neil Phillips
Specialist Behaviour Mentor